Vishay/BCcomponents MKP385415016JC02H0
MKP385415016JC02H0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385415016JC02H0
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385415016JC02H0.pdf
Availability of MKP385415016JC02H0
QUANTITY
MKP385415016JC02H0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385415016JC02H0
Internal Part NumberEIS-MKP385415016JC02H0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Packaging*
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385415016JC02H0
Related LinksMKP385415, MKP385415016JC02H0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385415016JC02H0 Details Description
Related parts for MKP385415016JC02H0
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
POT 5K OHM THUMBWHEEL AUDIO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 940MA 150 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 28POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.7525-3.63V 10A datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 176HLQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X13.8V 5V 75W datasheet.pdf