Parlex Corp. 050R14-43BO
050R14-43BO picture photo
Mfg. Part Number
050R14-43BO
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 14POS 43MM
Datasheet Download
050R14-43BO.pdf
Availability of 050R14-43BO
QUANTITY
050R14-43BO Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R14-43BO
Internal Part NumberEIS-050R14-43BO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors14
Pitch0.020" (0.50mm)
Length1.69" (43mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on One Side, Bottom on Other, Backers on Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R14-43BO
Related Links050R1, 050R14-43BO Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R14-43BO Details Description
Related parts for 050R14-43BO
IC DAC SERIAL +5V 16BIT 10-UMAX datasheet.pdf
RES 698K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 1W datasheet.pdf
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 300MA 580 MOHM datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 4X100GHZ 120KKM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf