Vishay/BCcomponents MKP385510100JPP2T0
MKP385510100JPP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385510100JPP2T0
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 1000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385510100JPP2T0.pdf
Availability of MKP385510100JPP2T0
QUANTITY
MKP385510100JPP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385510100JPP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385510100JPP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package125
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385510100JPP2T0
Related LinksMKP385510, MKP385510100JPP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385510100JPP2T0 Details Description
Related parts for MKP385510100JPP2T0
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf