Vishay/BCcomponents MKP385511200JYM2T0
MKP385511200JYM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385511200JYM2T0
Brief Description
CAP FILM 1.1UF 5% 2000VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385511200JYM2T0.pdf
Availability of MKP385511200JYM2T0
QUANTITY
MKP385511200JYM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385511200JYM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385511200JYM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package45
Packaging*
Capacitance1.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385511200JYM2T0
Related LinksMKP385511, MKP385511200JYM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385511200JYM2T0 Details Description
Related parts for MKP385511200JYM2T0
IC AMP HBT 500MHZ SOT-89 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 2.5K 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
SW TACT DOWN & UP LABEL RED/GRN datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC datasheet.pdf