Vishay/BCcomponents MKP385520016JKM2T0
MKP385520016JKM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385520016JKM2T0
Brief Description
CAP FILM 2UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385520016JKM2T0.pdf
Availability of MKP385520016JKM2T0
QUANTITY
MKP385520016JKM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385520016JKM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385520016JKM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package100
Packaging*
Capacitance2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385520016JKM2T0
Related LinksMKP385520, MKP385520016JKM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385520016JKM2T0 Details Description
Related parts for MKP385520016JKM2T0
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V D618 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 24A 1.6 MOHM SMD datasheet.pdf
IC PROCESSOR CAR SIGNAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 21POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
THRU-HOLE 7-SEGMENT ORG datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf