Vishay/BCcomponents MKP386M439250JT1
MKP386M439250JT1 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M439250JT1
Brief Description
MKP 0.39UF 5% 2500VDC DRAWING T1
Datasheet Download
MKP386M439250JT1.pdf
Availability of MKP386M439250JT1
QUANTITY
MKP386M439250JT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M439250JT1
Internal Part NumberEIS-MKP386M439250JT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package63
Packaging*
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC800V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M439250JT1
Related LinksMKP386M4, MKP386M439250JT1 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M439250JT1 Details Description
Related parts for MKP386M439250JT1
FIXED IND 270UH 65MA 19 OHM TH datasheet.pdf
BOARD CFTL AD5662 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 100A 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
6800UF 25V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf