| Internal Part Number | EIS-MKP386M510125JT1 | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Standard Package | 42 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | MKP386M Snubber | |
| Packaging | * | |
| Capacitance | 1µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 550V | |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10 mOhm | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |