Vishay/BCcomponents MKP386M510160JT2
MKP386M510160JT2 picture photo
Mfg. Part Number
MKP386M510160JT2
Brief Description
MKP 1UF 5% 1600VDC DRAWING T2
Datasheet Download
MKP386M510160JT2.pdf
Availability of MKP386M510160JT2
QUANTITY
MKP386M510160JT2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP386M510160JT2
Internal Part NumberEIS-MKP386M510160JT2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package42
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP386M510160JT2
Related LinksMKP386M5, MKP386M510160JT2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP386M510160JT2 Details Description
Related parts for MKP386M510160JT2
RES SMD 28K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf