Omron Automation & Safety MKS1XT-10 AC24
MKS1XT-10 AC24 picture photo
Mfg. Part Number
MKS1XT-10 AC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Datasheet Download
MKS1XT-10 AC24.pdf
Availability of MKS1XT-10 AC24
QUANTITY
MKS1XT-10 AC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKS1XT-10 AC24
Internal Part NumberEIS-MKS1XT-10 AC24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMKS-X
PackagingTray
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current96.3mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Tin Indium (AgSnIn)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance48.4 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKS1XT-10 AC24
Related LinksMKS1XT-, MKS1XT-10 AC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MKS1XT-10 AC24 Details Description
Related parts for MKS1XT-10 AC24
IC AUDIO POWER AMP LV 8-DMP datasheet.pdf
TOPFET DUAL SWITCH D2PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2" 3S FIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 5000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
BOARD EVAL XPSK LINE COMM MOD datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A PUSH-PULL datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf