Vishay/BCcomponents MKT1817256014W
MKT1817256014W picture photo
Mfg. Part Number
MKT1817256014W
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5.6 NF 5% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1817256014W.pdf
Availability of MKT1817256014W
QUANTITY
MKT1817256014W Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1817256014W
Internal Part NumberEIS-MKT1817256014W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1817
Packaging*
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1817256014W
Related LinksMKT1817, MKT1817256014W Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1817256014W Details Description
Related parts for MKT1817256014W
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG SMA 50 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 379K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
M SERIES POWER MODULE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS SKT CRIMP datasheet.pdf