Vishay/BCcomponents MKT1817256015W
MKT1817256015W picture photo
Mfg. Part Number
MKT1817256015W
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5.6 NF 10% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1817256015W.pdf
Availability of MKT1817256015W
QUANTITY
MKT1817256015W Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1817256015W
Internal Part NumberEIS-MKT1817256015W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1817
Packaging*
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1817256015W
Related LinksMKT1817, MKT1817256015W Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1817256015W Details Description
Related parts for MKT1817256015W
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 510MA 240 MOHM SMD datasheet.pdf
PLUG BLANKING EXE PG9 BRASS datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 20" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf