Vishay/BCcomponents MKT1817415066D
MKT1817415066D picture photo
Mfg. Part Number
MKT1817415066D
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150NF 20% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1817415066D.pdf
Availability of MKT1817415066D
QUANTITY
MKT1817415066D Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1817415066D
Internal Part NumberEIS-MKT1817415066D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1817
Packaging*
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1817415066D
Related LinksMKT1817, MKT1817415066D Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1817415066D Details Description
Related parts for MKT1817415066D
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10SIP datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 10DFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 35A KBPC-T/W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf