Vishay/BCcomponents MKT1820333404
MKT1820333404 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1820333404
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 33NF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1820333404.pdf
Availability of MKT1820333404
QUANTITY
MKT1820333404 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1820333404
Internal Part NumberEIS-MKT1820333404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1820
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1820333404
Related LinksMKT182, MKT1820333404 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1820333404 Details Description
Related parts for MKT1820333404
IC 5DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR XA 2POS 2.5MM TIN SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT STR PCB 3POS GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 34 OHM 1% 5W datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
MAN SW RED BUTTON datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/10W 1505 datasheet.pdf