Vishay/BCcomponents MKT1820422404
MKT1820422404 picture photo
Mfg. Part Number
MKT1820422404
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1820422404.pdf
Availability of MKT1820422404
QUANTITY
MKT1820422404 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1820422404
Internal Part NumberEIS-MKT1820422404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1820
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1820422404
Related LinksMKT182, MKT1820422404 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1820422404 Details Description
Related parts for MKT1820422404
RES SMD 32.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED 7-SEG .3" RED 650NM CA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR USB2502 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS 3000PSI M10-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.45-2V 40A SMD datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf