Vishay/BCcomponents MKT1820633165M
MKT1820633165M picture photo
Mfg. Part Number
MKT1820633165M
Brief Description
CAP FILM 33UF 10% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1820633165M.pdf
Availability of MKT1820633165M
QUANTITY
MKT1820633165M Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1820633165M
Internal Part NumberEIS-MKT1820633165M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package65
Packaging*
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1820633165M
Related LinksMKT1820, MKT1820633165M Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1820633165M Details Description
Related parts for MKT1820633165M
CHASSIS ALUM UNPAINTED 8"LX12"W datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN JACK PHONO 2POS REAR PNLMT datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 12POS TIN datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HPI 2.0MM,HSG,3POS,BLACK datasheet.pdf