Vishay/BCcomponents MKT1822510014W
MKT1822510014W picture photo
Mfg. Part Number
MKT1822510014W
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
MKT1822510014W.pdf
Availability of MKT1822510014W
QUANTITY
MKT1822510014W Order Process
Ship out your order
Specifications of MKT1822510014W
Internal Part NumberEIS-MKT1822510014W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT1822
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKT1822510014W
Related LinksMKT1822, MKT1822510014W Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKT1822510014W Details Description
Related parts for MKT1822510014W
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB OTP 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 84.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.001K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf