TDK Corporation MLF1005G1R5JT
MLF1005G1R5JT picture photo
Mfg. Part Number
MLF1005G1R5JT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 35MA 950 MOHM
Datasheet Download
MLF1005G1R5JT.pdf
Availability of MLF1005G1R5JT
QUANTITY
MLF1005G1R5JT Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1005G1R5JT
Internal Part NumberEIS-MLF1005G1R5JT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
Other Drawings1005 (0402) Footprint
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±5%
Current Rating35mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1005G1R5JT
Related LinksMLF100, MLF1005G1R5JT Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1005G1R5JT Details Description
Related parts for MLF1005G1R5JT
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
LED MATRIX 8X8 2.4" 630NM RED CA datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 370MA 2.55 OHM datasheet.pdf