TDK Corporation MLF1608A2R7JT000
MLF1608A2R7JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLF1608A2R7JT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 30MA 1.15 OHM
Datasheet Download
MLF1608A2R7JT000.pdf
Availability of MLF1608A2R7JT000
QUANTITY
MLF1608A2R7JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF1608A2R7JT000
Internal Part NumberEIS-MLF1608A2R7JT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
RoHS InformationSM0320102 Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating30mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF1608A2R7JT000
Related LinksMLF1608A, MLF1608A2R7JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF1608A2R7JT000 Details Description
Related parts for MLF1608A2R7JT000
IC DAC 12BIT OCTAL 12-SON datasheet.pdf
IC POT DGTL LP LN 50K OHM 8-MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 500MA AXIAL datasheet.pdf
MMIC AMPLIFIER 2.4GHZ 6-TSON datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 16POS datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 4 DB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS SB48 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf