TDK Corporation MLF2012DR18M
MLF2012DR18M picture photo
Mfg. Part Number
MLF2012DR18M
Brief Description
FIXED IND 180NH 300MA 250 MOHM
Datasheet Download
MLF2012DR18M.pdf
Availability of MLF2012DR18M
QUANTITY
MLF2012DR18M Order Process
Ship out your order
Specifications of MLF2012DR18M
Internal Part NumberEIS-MLF2012DR18M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Material - CoreFerrite
Inductance180nH
Tolerance±20%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant280MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLF2012DR18M
Related LinksMLF201, MLF2012DR18M Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLF2012DR18M Details Description
Related parts for MLF2012DR18M
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 300MM WIRE AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 3000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
1062 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
10P10C VERTICAL NO SHIELD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf