TDK Corporation MLG0603P1N9BT000
MLG0603P1N9BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603P1N9BT000
Brief Description
FIXED IND 1.9NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
MLG0603P1N9BT000.pdf
Availability of MLG0603P1N9BT000
QUANTITY
MLG0603P1N9BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603P1N9BT000
Internal Part NumberEIS-MLG0603P1N9BT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.9nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603P1N9BT000
Related LinksMLG0603P, MLG0603P1N9BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603P1N9BT000 Details Description
Related parts for MLG0603P1N9BT000
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 685MA 320 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf