TDK Corporation MLG0603P1N9BT000
MLG0603P1N9BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603P1N9BT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.9NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
MLG0603P1N9BT000.pdf
Availability of MLG0603P1N9BT000
QUANTITY
MLG0603P1N9BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603P1N9BT000
Internal Part NumberEIS-MLG0603P1N9BT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.9nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603P1N9BT000
Related LinksMLG0603P, MLG0603P1N9BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603P1N9BT000 Details Description
Related parts for MLG0603P1N9BT000
RES SMD 604K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 11POS PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.61M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 20X457.2MM RECT datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE PROTECT 15' datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
FP WEB VER 2 CONFIG SOFTWARE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf