TDK Corporation MLG0603P3N6ST000
MLG0603P3N6ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603P3N6ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.6NH 400MA 200 MOHM
Datasheet Download
MLG0603P3N6ST000.pdf
Availability of MLG0603P3N6ST000
QUANTITY
MLG0603P3N6ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603P3N6ST000
Internal Part NumberEIS-MLG0603P3N6ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603P3N6ST000
Related LinksMLG0603P, MLG0603P3N6ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603P3N6ST000 Details Description
Related parts for MLG0603P3N6ST000
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 640000UF 16V SCREW datasheet.pdf
KIT DEV FOR CC1050 433MHZ datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 165 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CRIMP TOOL FLAT BLADE CRIMP TERM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES 56.471 OHM .3W .005% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf