Vishay/Dale CRCW121016K5FKEAHP
CRCW121016K5FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121016K5FKEAHP
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW121016K5FKEAHP.pdf
Availability of CRCW121016K5FKEAHP
QUANTITY
CRCW121016K5FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121016K5FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW121016K5FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121016K5FKEAHP
Related LinksCRCW12101, CRCW121016K5FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121016K5FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW121016K5FKEAHP
CAP CER 220PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf