TDK Corporation MLG0603S2N7ST000
MLG0603S2N7ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLG0603S2N7ST000
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 300MA 250 MOHM
Datasheet Download
MLG0603S2N7ST000.pdf
Availability of MLG0603S2N7ST000
QUANTITY
MLG0603S2N7ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLG0603S2N7ST000
Internal Part NumberEIS-MLG0603S2N7ST000
FamilyFixed Inductors
SeriesMLG
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq4 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLG0603S2N7ST000
Related LinksMLG0603S, MLG0603S2N7ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLG0603S2N7ST000 Details Description
Related parts for MLG0603S2N7ST000
CAP CER 1.6PF 150V 0605 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 DUAL WALL SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 554MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf