Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH100PGB10A
MLH100PGB10A picture photo
Mfg. Part Number
MLH100PGB10A
Brief Description
SENSOR AMP 100PSI .5-4.5VDC OUT
Datasheet Download
MLH100PGB10A.pdf
Availability of MLH100PGB10A
QUANTITY
MLH100PGB10A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH100PGB10A
Internal Part NumberEIS-MLH100PGB10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMLH
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply5 V ~ 6 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH100PGB10A
MLH100PGB10A Details Description
Related parts for MLH100PGB10A
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT KIT datasheet.pdf
TVS DIODE datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf