Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH200PGT06B
MLH200PGT06B picture photo
Mfg. Part Number
MLH200PGT06B
Brief Description
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF
Datasheet Download
MLH200PGT06B.pdf
Availability of MLH200PGT06B
QUANTITY
MLH200PGT06B Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH200PGT06B
Internal Part NumberEIS-MLH200PGT06B
SeriesMLH
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH200PGT06B
MLH200PGT06B Details Description
Related parts for MLH200PGT06B
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC CTRLR POWER QUAD 36-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 620MA 186 MOHM TH datasheet.pdf