Honeywell Sensing and Productivity Solutions MLH300PSB01A
MLH300PSB01A picture photo
Mfg. Part Number
MLH300PSB01A
Brief Description
SENSOR AMP 300PSI .5-4.5VDC OUT
Datasheet Download
MLH300PSB01A.pdf
Availability of MLH300PSB01A
QUANTITY
MLH300PSB01A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLH300PSB01A
Internal Part NumberEIS-MLH300PSB01A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMLH
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply5 V ~ 6 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard Metripak 150
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLH300PSB01A
MLH300PSB01A Details Description
Related parts for MLH300PSB01A
IC SYNC 4BIT BINAR COUNTR 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.8V SNT-4A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR DL .100 TIN datasheet.pdf