Crydom F1892SDK1600
F1892SDK1600 picture photo
Mfg. Part Number
F1892SDK1600
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE SCR/DIODE 90A 600VAC
Datasheet Download
F1892SDK1600.pdf
Availability of F1892SDK1600
QUANTITY
F1892SDK1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1892SDK1600
Internal Part NumberEIS-F1892SDK1600
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Declaration of Conformity
3D ModelF18 SD, SDK Series.satF18 SD, SDK Series.dwgF18 SD, SDK Series.stp
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)90A (DC)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1950A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1892SDK1600
Related LinksF1892S, F1892SDK1600 Datasheet, Crydom Distributor
F1892SDK1600 Details Description
Related parts for F1892SDK1600
CONN DIN FEMALE PLUG 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 45A 250V datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 5NS 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 301 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf