TDK Corporation MLK1005S5N6ST000
MLK1005S5N6ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MLK1005S5N6ST000
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 400MA 300 MOHM
Datasheet Download
MLK1005S5N6ST000.pdf
Availability of MLK1005S5N6ST000
QUANTITY
MLK1005S5N6ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLK1005S5N6ST000
Internal Part NumberEIS-MLK1005S5N6ST000
FamilyFixed Inductors
SeriesMLK
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance5.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLK1005S5N6ST000
Related LinksMLK1005S, MLK1005S5N6ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLK1005S5N6ST000 Details Description
Related parts for MLK1005S5N6ST000
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.4A 88 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 55A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FUSE 125V HAZ LOC UL913 .375A datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf