TDK Corporation MLK1005S6N2STD25
MLK1005S6N2STD25 picture photo
Mfg. Part Number
MLK1005S6N2STD25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.2NH 400MA 350 MOHM
Datasheet Download
MLK1005S6N2STD25.pdf
Availability of MLK1005S6N2STD25
QUANTITY
MLK1005S6N2STD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLK1005S6N2STD25
Internal Part NumberEIS-MLK1005S6N2STD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
High Frequency Inductor Family
Featured ProductMLK Series Multilayer Ceramic High-Frequency Inductor
Other Drawings1005 (0402) Footprint
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MLK
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance6.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq7 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant5.6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLK1005S6N2STD25
Related LinksMLK1005S, MLK1005S6N2STD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MLK1005S6N2STD25 Details Description
Related parts for MLK1005S6N2STD25
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC PROG VCXO CLK SYNTH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
JACK SCREW SS DSUB 4-40 .312" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 2 IN 2K/0.1% datasheet.pdf