Cornell Dubilier Electronics MLP131M400EK0A
MLP131M400EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLP131M400EK0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 130UF 20% 400V FLATPACK
Datasheet Download
MLP131M400EK0A.pdf
Availability of MLP131M400EK0A
QUANTITY
MLP131M400EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP131M400EK0A
Internal Part NumberEIS-MLP131M400EK0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance130µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.32 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)