Cornell Dubilier Electronics MLP133M016EK1D
MLP133M016EK1D picture photo
Mfg. Part Number
MLP133M016EK1D
Brief Description
CAP ALUM 13000UF 20% 16V FLATPCK
Datasheet Download
MLP133M016EK1D.pdf
Availability of MLP133M016EK1D
QUANTITY
MLP133M016EK1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP133M016EK1D
Internal Part NumberEIS-MLP133M016EK1D
PackagingBulk
Capacitance13000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)81 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP133M016EK1D
Related LinksMLP133M, MLP133M016EK1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP133M016EK1D Details Description
Related parts for MLP133M016EK1D
RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0404 datasheet.pdf
RF DUAL TRANSISTORS NPN SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS TINLEAD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB FP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf