Cornell Dubilier Electronics MLP143M020EA0C
MLP143M020EA0C picture photo
Mfg. Part Number
MLP143M020EA0C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 14000UF 20% 20V FLATPCK
Datasheet Download
MLP143M020EA0C.pdf
Availability of MLP143M020EA0C
QUANTITY
MLP143M020EA0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP143M020EA0C
Internal Part NumberEIS-MLP143M020EA0C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance14000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)56 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP143M020EA0C
Related LinksMLP143M, MLP143M020EA0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP143M020EA0C Details Description
Related parts for MLP143M020EA0C
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16-TSSOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 106.25MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 4P+24S+5P datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 8' datasheet.pdf
TM3157M6R3DCBA datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
HDM SMPR070F110O G datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC 37. datasheet.pdf