Cornell Dubilier Electronics MLP173M010EK0C
MLP173M010EK0C picture photo
Mfg. Part Number
MLP173M010EK0C
Brief Description
CAP ALUM 17000UF 20% 10V FLATPCK
Datasheet Download
MLP173M010EK0C.pdf
Availability of MLP173M010EK0C
QUANTITY
MLP173M010EK0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP173M010EK0C
Internal Part NumberEIS-MLP173M010EK0C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance17000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)77 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.2A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP173M010EK0C
Related LinksMLP173M, MLP173M010EK0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP173M010EK0C Details Description
Related parts for MLP173M010EK0C
LED SUPPLY CV AC/DC 48V 3.13A datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 500MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES 54.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf