Cornell Dubilier Electronics MLP383M016EB0D
MLP383M016EB0D picture photo
Mfg. Part Number
MLP383M016EB0D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 38000UF 20% 16V FLATPCK
Datasheet Download
MLP383M016EB0D.pdf
Availability of MLP383M016EB0D
QUANTITY
MLP383M016EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP383M016EB0D
Internal Part NumberEIS-MLP383M016EB0D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLP
PackagingBulk
Capacitance38000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP383M016EB0D
Related LinksMLP383M, MLP383M016EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP383M016EB0D Details Description
Related parts for MLP383M016EB0D
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.8 OHM datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 6A 8SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
KIT WMLX-275 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 94.4KSPS 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SYSTEM LENS DRIVER 48VCSP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS TIN datasheet.pdf