Cornell Dubilier Electronics MLS103M020EA0C
MLS103M020EA0C picture photo
Mfg. Part Number
MLS103M020EA0C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 20V FLATPCK
Datasheet Download
MLS103M020EA0C.pdf
Availability of MLS103M020EA0C
QUANTITY
MLS103M020EA0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS103M020EA0C
Internal Part NumberEIS-MLS103M020EA0C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)56 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS103M020EA0C
Related LinksMLS103M, MLS103M020EA0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS103M020EA0C Details Description
Related parts for MLS103M020EA0C
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC 24BIT FET BUS-EXCH SW 56SSOP datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG NATURAL datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf