Cornell Dubilier Electronics MLS112M075EK0D
MLS112M075EK0D picture photo
Mfg. Part Number
MLS112M075EK0D
Brief Description
CAP ALUM 1100UF 20% 75V FLATPACK
Datasheet Download
MLS112M075EK0D.pdf
Availability of MLS112M075EK0D
QUANTITY
MLS112M075EK0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS112M075EK0D
Internal Part NumberEIS-MLS112M075EK0D
PackagingBulk
Capacitance1100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)112 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS112M075EK0D
Related LinksMLS112M, MLS112M075EK0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS112M075EK0D Details Description
Related parts for MLS112M075EK0D
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 CLIP-ON BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf