Cornell Dubilier Electronics MLS152M060EK1D
MLS152M060EK1D picture photo
Mfg. Part Number
MLS152M060EK1D
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 60V FLATPACK
Datasheet Download
MLS152M060EK1D.pdf
Availability of MLS152M060EK1D
QUANTITY
MLS152M060EK1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS152M060EK1D
Internal Part NumberEIS-MLS152M060EK1D
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating60V
ESR (Equivalent Series Resistance)106 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.8A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS152M060EK1D
Related LinksMLS152M, MLS152M060EK1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS152M060EK1D Details Description
Related parts for MLS152M060EK1D
RES SMD 15.4KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 500V 1111 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
LED XTE 465NM ROY BLUE 600MW SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN ZSFP+ 20CKT 15U datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf