Cornell Dubilier Electronics MLS193M5R0EK0A
MLS193M5R0EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLS193M5R0EK0A
Brief Description
CAP ALUM 19000UF 20% 5V FLATPACK
Datasheet Download
MLS193M5R0EK0A.pdf
Availability of MLS193M5R0EK0A
QUANTITY
MLS193M5R0EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS193M5R0EK0A
Internal Part NumberEIS-MLS193M5R0EK0A
PackagingBulk
Capacitance19000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating5V
ESR (Equivalent Series Resistance)76 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS193M5R0EK0A
Related LinksMLS193M, MLS193M5R0EK0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS193M5R0EK0A Details Description
Related parts for MLS193M5R0EK0A
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 140POS .050" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
AIR CYLINDER datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CONN HDR 81POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf