Cornell Dubilier Electronics MLS331M200EK1A
MLS331M200EK1A picture photo
Mfg. Part Number
MLS331M200EK1A
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V FLATPACK
Datasheet Download
MLS331M200EK1A.pdf
Availability of MLS331M200EK1A
QUANTITY
MLS331M200EK1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS331M200EK1A
Internal Part NumberEIS-MLS331M200EK1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)426 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS331M200EK1A
Related LinksMLS331M, MLS331M200EK1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS331M200EK1A Details Description
Related parts for MLS331M200EK1A
IC ADC 12BIT W/REF W/CLK 24-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN 6' RPTNC-MALE TO RPTNC FEM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf