Cornell Dubilier Electronics MLS332M060EB1D
MLS332M060EB1D picture photo
Mfg. Part Number
MLS332M060EB1D
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 60V FLATPACK
Datasheet Download
MLS332M060EB1D.pdf
Availability of MLS332M060EB1D
QUANTITY
MLS332M060EB1D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS332M060EB1D
Internal Part NumberEIS-MLS332M060EB1D
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating60V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.3A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS332M060EB1D
Related LinksMLS332M, MLS332M060EB1D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS332M060EB1D Details Description
Related parts for MLS332M060EB1D
CONN HEADER 24PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 24-QFN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 1% datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.06 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BATTERY BALANCER 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf