Cornell Dubilier Electronics MLS401M100EK0C
MLS401M100EK0C picture photo
Mfg. Part Number
MLS401M100EK0C
Brief Description
CAP ALUM 400UF 20% 100V FLATPACK
Datasheet Download
MLS401M100EK0C.pdf
Availability of MLS401M100EK0C
QUANTITY
MLS401M100EK0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS401M100EK0C
Internal Part NumberEIS-MLS401M100EK0C
PackagingBulk
Capacitance400µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS401M100EK0C
Related LinksMLS401M, MLS401M100EK0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS401M100EK0C Details Description
Related parts for MLS401M100EK0C
CTS 254 BRONZE ETA datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ER 19C 19#16 PIN PLUG datasheet.pdf
330UF 50V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf