Cornell Dubilier Electronics MLS433M7R5EB1C
MLS433M7R5EB1C picture photo
Mfg. Part Number
MLS433M7R5EB1C
Brief Description
CAP ALUM 43000UF 20% 7.5V FLTPCK
Datasheet Download
MLS433M7R5EB1C.pdf
Availability of MLS433M7R5EB1C
QUANTITY
MLS433M7R5EB1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS433M7R5EB1C
Internal Part NumberEIS-MLS433M7R5EB1C
PackagingBulk
Capacitance43000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)31 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS433M7R5EB1C
Related LinksMLS433M, MLS433M7R5EB1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS433M7R5EB1C Details Description
Related parts for MLS433M7R5EB1C
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
SW SNAP SPDT ROLLER GOLD QC 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65276 datasheet.pdf
STK MJ ASSY 8POS 2X4 SHLD CAT5 datasheet.pdf