Cornell Dubilier Electronics MLS442M040EK0A
MLS442M040EK0A picture photo
Mfg. Part Number
MLS442M040EK0A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK
Datasheet Download
MLS442M040EK0A.pdf
Availability of MLS442M040EK0A
QUANTITY
MLS442M040EK0A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS442M040EK0A
Internal Part NumberEIS-MLS442M040EK0A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
MLP and MLS Flatpack Capacitors
Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance4400µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)97 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.3A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS442M040EK0A
Related LinksMLS442M, MLS442M040EK0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS442M040EK0A Details Description
Related parts for MLS442M040EK0A
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm Series 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 28-SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR26B/AE26G/AKR26B datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 50POS datasheet.pdf