Bel Fuse Inc. SCRH64B-181
SCRH64B-181 picture photo
Mfg. Part Number
SCRH64B-181
Brief Description
FIXED IND 180UH 320MA 1.87 OHM
Datasheet Download
SCRH64B-181.pdf
Availability of SCRH64B-181
QUANTITY
SCRH64B-181 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCRH64B-181
Internal Part NumberEIS-SCRH64B-181
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCRH64B
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating320mA
Current - Saturation320mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.87 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCRH64B-181
Related LinksSCRH6, SCRH64B-181 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCRH64B-181 Details Description
Related parts for SCRH64B-181
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
AC DRIVE,3HP,240V,2.2KW,3PH datasheet.pdf
STRIKER datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 40MA 590 MOHM datasheet.pdf
IMPACT 3PR MEZZ 22MM 3X8 UNGUIDE datasheet.pdf