Cornell Dubilier Electronics MLS442M040EK1A
MLS442M040EK1A picture photo
Mfg. Part Number
MLS442M040EK1A
Brief Description
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK
Datasheet Download
MLS442M040EK1A.pdf
Availability of MLS442M040EK1A
QUANTITY
MLS442M040EK1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS442M040EK1A
Internal Part NumberEIS-MLS442M040EK1A
PackagingBulk
Capacitance4400µF
Tolerance±20%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)97 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.3A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS442M040EK1A
Related LinksMLS442M, MLS442M040EK1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS442M040EK1A Details Description
Related parts for MLS442M040EK1A
MOSFET N-CH 30V 91A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 4.32 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MICRO datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.755" 3MM 2LD datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
IDC SOCKET 26POS W/O STR GOLD datasheet.pdf
THERMOSTAT 95 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0027UF RADIAL datasheet.pdf