Cornell Dubilier Electronics MLS491M200EA0C
MLS491M200EA0C picture photo
Mfg. Part Number
MLS491M200EA0C
Brief Description
CAP ALUM 490UF 20% 200V FLATPACK
Datasheet Download
MLS491M200EA0C.pdf
Availability of MLS491M200EA0C
QUANTITY
MLS491M200EA0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS491M200EA0C
Internal Part NumberEIS-MLS491M200EA0C
PackagingBulk
Capacitance490µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)285 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS491M200EA0C
Related LinksMLS491M, MLS491M200EA0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS491M200EA0C Details Description
Related parts for MLS491M200EA0C
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
INDICATOR SQUARE 24V RED PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC LINE RCVR LVDS DUAL 3V 8LLP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf