Cornell Dubilier Electronics MLS491M200EA0C
MLS491M200EA0C picture photo
Mfg. Part Number
MLS491M200EA0C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 490UF 20% 200V FLATPACK
Datasheet Download
MLS491M200EA0C.pdf
Availability of MLS491M200EA0C
QUANTITY
MLS491M200EA0C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS491M200EA0C
Internal Part NumberEIS-MLS491M200EA0C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMLS
PackagingBulk
Capacitance490µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)285 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS491M200EA0C
Related LinksMLS491M, MLS491M200EA0C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS491M200EA0C Details Description
Related parts for MLS491M200EA0C
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:24 1.5GHZ 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf