Cornell Dubilier Electronics MLS561M250EB0D
MLS561M250EB0D picture photo
Mfg. Part Number
MLS561M250EB0D
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
MLS561M250EB0D.pdf
Availability of MLS561M250EB0D
QUANTITY
MLS561M250EB0D Order Process
Ship out your order
Specifications of MLS561M250EB0D
Internal Part NumberEIS-MLS561M250EB0D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLS561M250EB0D
Related LinksMLS561M, MLS561M250EB0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLS561M250EB0D Details Description
Related parts for MLS561M250EB0D
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO-220AB datasheet.pdf