Panduit MLT8EH15-LP316
MLT8EH15-LP316 picture photo
Mfg. Part Number
MLT8EH15-LP316
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
*STEEL-TY* 1/2"EH .015THK
Datasheet Download
MLT8EH15-LP316.pdf
Availability of MLT8EH15-LP316
QUANTITY
MLT8EH15-LP316 Order Process
Ship out your order
Specifications of MLT8EH15-LP316
Internal Part NumberEIS-MLT8EH15-LP316
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesPan-Steel® MLT
Packaging50 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter8.00" (203.20mm)
Length2.47' (754.38mm)
Width0.500" (12.70mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength700 lbs (317.52 kg)
FeaturesCorrosion Resistance
MaterialSteel, 316
ColorSilver
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLT8EH15-LP316
Related LinksMLT8EH1, MLT8EH15-LP316 Datasheet, Panduit Distributor
MLT8EH15-LP316 Details Description
Related parts for MLT8EH15-LP316
TERM BLOCK HDR 46POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONTACT BLOCK FOR BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 12POS 6MM datasheet.pdf